Ispravna procedura počinje brušenjem grubim brusnim papirom (oznake 250-500) pa prelazite na finije (800, 1000), a 1200 i više služe za poliranje nakon bajcanja. Uglavnom, što je veći broj, to je finiji brusni papir.

Ako kupujete već obrađeno drvo, ponekad nećete vidjeti slojeve kita prije nanosa bajca. Njih svakako treba pobrusiti prije sljedećeg sloja, za ovu svrhu koristite finiji brusni papir. Bajc možete nanositi kistom ili spužvom i utrljavati. 

Nikad nemojte nanositi ulje ili lak na mokar bajc. Pričekajte onoliko vremena koliko je propisano na uputi za upotrebu, u suprotnom ćete dobiti mrlje i neravnine koje nikako ne želite. Na uputi često piše nešto u stilu “suho na dodir nakon dva sata” i “spremno za daljnju obradu nakon 8 sati”. Pričamo o ovih osam sati 🙂

Za završni sloj možete koristiti ulje za drvo. Ovisno o vrsti i željenom efektu na raspolaganju imate potpuno prozirne politure, ali uobičajena su ulja od naranče, limuna i oraha. Imajte na umu da će svako ulje bar malo potamniti originalnu boju drveta s kojim radite. Čak i potpuno prozirna mineralna ulja daju tamniju nijansu jer drvo upija ulje. Također, otvoreni rubovi će zbog kapilarnosti upijati jače i biti puno tamniji. Ovaj efekt je potpuno prirodan i zanimljivo izgleda, ali ako ga želite izbjeći, treba zatvoriti pore prije korištenja ulja. Nakon što se ulje dobro upilo (pričekajte barem pola sata) slijedi brisanje finom krpicom i poliranje.

Brzopotezno rješenje je gotova kupovna lazura, ali u tome nema baš puno zadovoljstva. 🙂

Uživajte u radu s drvetom i nemojte brzati, time se obično samo produžuje proces.

Categories:

No responses yet

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)